Warszawa subiektywnie
Zakładki:
Blogi
Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
Kategorie: Wszystkie | GTW(b) | moim okiem | moim zdaniem
RSS
wtorek, 24 stycznia 2006
Nie sądźmy ludzi - Bóg ich osądzi [ks.Jan Twardowski, 1915+2006]
Warszawski poeta. Matura w liceum Czackiego, polonistyka na Uniwerku. Żołnierz AK, uczestnik Powstania. Jeszcze w 1945 r. tajne seminarium duchowne. Od 1 sierpnia 1959 kapelan w Wizytkach, gdzie głosił cudowne kazania. Dla dzieci?Nie ma Prymas szczęścia do Świątyni Opatrzności Bożej. A to konkurs wygrywa nie ten projekt, co trzeba:
świątynia opatrzności budzyński

A to wybiera ks. Prymas do realizacji wyciskarkę do cytryn, która podoba się jeszcze chyba tylko projektantom:
świątynia opatrzności wyciskarka do cytryn

Teraz zaś - dla przyciągnięcia zainteresowania? ratowania mocno kulejącej inwestycji? - lekce sobie waży ostatnią wolę Zmarłego i pochować Go zamierza w krypcie zasłużonych, z fanfarami, celebrą i złoceniami. Dla polnych kwiatów miejsca tam pewnie nie będzie.
Tak obecnie wygląda miejsce pochówku, wybrane przez ks.Prymasa:
świątynia opatrzności
Fot. Anna Bedyńska / AG
O Powązkach, na których miał życzenie spocząć obok swoich rodziców, ks. Jan Twardowski pisał:
Nie chodzę tam by usłyszeć śpiew wilgi
popatrzeć jak mikołajek zakwita od dołu do góry
a cień depce po piętach
goniąc wiewiórkę ze śmiechem w ogonie
jak teściowe z zięciami porastają bluszczem
to nie duch ale pomnik straszy
jak czyjaś wielka sprawa zdechła zupełnie sama
choć przy nazwisku łazi robak
smutno żywych kochać ponad miarę
jak na grób Rydza-Śmigłego opadają ciernie
chodzę dziwię się myślę przemilczam
ilu młodszych umarło ode mnie

"Wchodzę do „ptasiego domku” księdza Jana. Ciepłe, kolorowe wnętrze. Ksiądz siedzi na tapczanie przy piecu, który cały jest pomalowany, chyba przez dzieci. Ludziki, zwierzątka, podziękowania. Widać gospodarz zezwala na te graffiti. Cały pokój jest przedziwnym połączeniem świata dziecka i osoby starszej, wnuczka i dziadka. Lalki, Pinokio, Alf urzędują na antykach. Współistnieją z sentymentalnymi pamiątkami z dawnej epoki. Zdjęcia najbliższych, dworków, malarstwo religijne i dziecięce obrazki wykonane z płatków owsianych i ryżu, świątki. Po ścianach, podłogach, wszędzie rozpełzły różnej wielkości biedronki — ukochane stworzenia Księdza. Nikt tu sobie nie przeszkadza.Z ogrodu przez uchylone okno wdziera się świergot ptaków. Ksiądz Jan mówi cicho, bardzo cicho, jakby nie chciał im przeszkadzać albo być słyszany."
[Jan Grzegorczyk, Zdziwienie - wyprawa w świat księdza Jana Twardowskiego, W Drodze 8/2001]
poniedziałek, 23 stycznia 2006
Kto nas grzeje?

siekierki
Pewien zimowy, warszawski dzień

Ze strony firmy Vattenfall można się dowiedzieć, że budowę Elektrociepłowni Siekierki rozpoczęto w 1958 r. Pierwszy turbozespół kondensacyjny, a więc wytwarzający tylko energię elektryczną o mocy 50 MW oddano do eksploatacji trzy lata później, w 1961 r.
I dalej: EC Siekierki jest jednym z największych zakładów tego typu w Europie. Produkuje ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu [kie licho?], a jej podstawowym paliwem jest węgiel. (...) dzięki modernizacji procesu oczyszczania gazów odlotowych między rokiem 1990 a 2003 ilość pyłu została zmniejszona o 94%. [Pamiętam, że 20, 30 lat temu, gdy mieszkałem na Sadybie, rankiem można było po pyle na samochodach poznać, że Siekierki wciąż dymią.] Wszystkie działania na rzecz środowiska przyniosły efekty. W styczniu 2002 r. Elektrociepłownia Siekierki została skreślona z listy 80, czyli listy 80 najbardziej uciążliwych dla środowiska przedsiębiorstw w kraju. W listopadzie tego samego roku Siekierki zostały usunięte ze stworzonej przez Komisję Helsińską "czarnej listy” zakładów znacząco oddziałujących na wody regionu nadbałtyckiego. Czyli pełen sukces.

piątek, 20 stycznia 2006
Praga na Brackiej

Wczoraj w klubie Traffic odbyła się prezentacja książki "Warszawska Praga - przewodnik" autorstwa Michała Pilicha. Dla tych, którzy Pragę kochają to prezent nie lada. Dla tych, którzy jej nie znają - dobry początek praskiej przygody.

michał pilich
W oczekiwaniu na początek imprezyBracia Toporowscy zagrali u Braci Jabłkowskich


michał pilich
Autor i jego Dzieło


palker
Z Palkerem pojedynek na obiektywy

czwartek, 19 stycznia 2006
Natolin zimowy

natolin
Ulicą Pałacową można dotrzeć do Bramy Mauretańskiej


A na wiosnę, gdy mgły opadną, będzie wyglądać tak:
natolin

piątek, 13 stycznia 2006
Jadłodajnia

jadłodajnia ulica stalowa
Stalowa 22