Warszawa subiektywnie
Zakładki:
Blogi
Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
Kategorie: Wszystkie | GTW(b) | moim okiem | moim zdaniem
RSS
środa, 25 kwietnia 2007
Mieszkania z widokiem

...na Plac Grzybowski 

wtorek, 24 kwietnia 2007
Piazza

Przed 'Złotymi Tarasami' 

poniedziałek, 23 kwietnia 2007
Kolejki w Norblinie

W sobotę i niedzielę w Norblinie duzi i mali bawili się jak dzieci.

"Ropucha" na Świętokrzyskiej

 

Tłok przed zajezdnią

 

Barykada na Świętokrzyskiej

 

Kawałek miasta

środa, 18 kwietnia 2007
Może kiedyś?
wtorek, 17 kwietnia 2007
List do młodego Warszawiaka
"Czy wiesz, że przed II wojną światową ponad 30% mieszkańców Twojego miasta było Polakami pochodzenia żydowskiego? Gdyby nie tragedia Holokaustu, 1/3 Twoich kolegów i koleżanek miałaby takie właśnie pochodzenie. Mógłbyś słuchać rozgłośni radiowych, w których puszczany byłby hip-hop w jidysz, na pewno powstałby też nie jeden film akcji w tym języku. Drużyna piłkarska, której kibicujesz składała by się również z Żydów – ta której nie lubisz też...
Od 1940 roku okupanci niemieccy zamykali osoby pochodzenia żydowskiego w gettach. Getto warszawskie zajmowało około 1/3 miasta. Wyobraź sobie jak wielki był to obszar...
19 kwietnia 1943 r. w Getcie wybuchło powstanie przeciwko nazistowskim okupantom.
Po upadku powstania żydowska Warszawa została pogrzebana pod tonami gruzu. Codziennie chodzisz po miejscach, w których bawili i spotykali się Twoi żydowscy rówieśnicy.

Uczcij z nami pamięć tych, których zgładzono, wraz z całym ich światem – ukochaną Warszawą, która była przez setki lat ich domem.

Spotykamy się 19 kwietnia w wyznaczonych punktach miasta o godzinie 19:00. Przyprowadź ze sobą przyjaciół, rodzinę. Zapalmy razem znicze, by w ten sposób oddać hołd tym, którzy zginęli za wolną i różnorodną Warszawę. Znicze zapalamy w dziesięciu miejscach:
Jana Pawła między Sienną a Złotą;
Żelazna róg Chłodnej;
Solidarności róg Żelaznej;
Plac Bankowy;
Jana Pawła róg Krochmalnej;
Jana Pawła przy Pl. Żelaznej Bramy;
Solidarności pod Sądami;
Twarda między Żelazną a Złotą;
Stawki przy pomniku Umschlagplatz.
O godz. 20.00 za pomocą rzędów płonących świec odtworzymy fragment siatki ulic biegnących przed wojną przez dzisiejszy Plac Bohaterów Getta oraz skwer, na którym stanie Muzeum Historii Żydów Polskich. Proste linie wyznaczone przez świece utworzą fragment nieistniejącego już miasta.
Pod asfaltem ulic Muranowa Śródmieścia i Woli leży zakopane, przedwojenne miasto. Jego dawny wygląd, układ i charakter nie zostały odtworzone.
Na kilka godzin, po zmroku, siatka ulic biegnących przed wojną przez dzisiejszy plac przed Pomnikiem Bohaterów Getta oraz skwer, na którym stanie Muzeum Historii Żydów Polskich, będzie tego dnia odtworzona rzędami płonących świec. Świecami zostaną również oświetlone miejsca, w których w czasie wojny stanęły mury getta. Proste linie utworzą fragment nieistniejącego już miasta.

Zapraszamy serdecznie młodych ludzi ze szkół mieszczących się w dzielnicy Muranów, jak również z innych rejonów Warszawy do zapalenia i ustawienia świec w tych miejscach. Akcja będzie miała wartość poznawczą – zarówno dla mieszkańców Muranowa, nie zawsze świadomych, że żyją na ruinach przedwojennej dzielnicy, której układ nie został przywrócony po całkowitym zniszczeniu, jak również dla obserwatorów i przyjezdnych.
Na zakrytych chodnikami, skwerami i ulicami ruinach tragicznej historii Getta, uczestnicy utworzą pomnik. W swej fizycznej formie przetrwa on kilka chwil, jednak będzie kolejnym etapem w przełamywaniu stereotypów i budowaniu więzi pomiędzy gośćmi przyjeżdżającymi na Muranów by wspominać swych zmarłych, a tymi, którzy na Muranowie żyją obecnie.
Przy Pomniku Bohaterów Getta zostanie ustawiony 25 metrowy wysięgnik, który umożliwi mediom odpowiednią dokumentację zdarzenia.

Uczestników akcji zapraszamy do klubu Chłodna 25 na koncert projektu Mizrach - Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska oraz Olo Walicki zagrają muzykę klezmerską w zaskakujących aranżacjach."
 
Inicjatorem akcji jest ZOOM.
Starówka w tubie
poniedziałek, 16 kwietnia 2007
Hiszpanie burzą na Szwedzkiej
Na Szwedzkiej mają powstać kolejne warszawskie lofty. Najmodniejszy - po 30-metrowych apartamentach - segment rynku nieruchomości. Na razie wygląda to tak:
A jak będzie wyglądać? Niestety nie wiadomo. Hiszpańska firma Restaura nie chwali się szczegółowymi planami.
piątek, 13 kwietnia 2007
czwartek, 12 kwietnia 2007
środa, 11 kwietnia 2007
Frontem do klienta
wtorek, 03 kwietnia 2007
Rozumiem, klient bogatszy...

... zajechał 'ogórkiem'.
poniedziałek, 02 kwietnia 2007


Witraż w kościele bł. Władysława