Warszawa subiektywnie
Zakładki:
Blogi
Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl
Kategorie: Wszystkie | GTW(b) | moim okiem | moim zdaniem
RSS
środa, 23 kwietnia 2008
Muzeum wirtualne, wpadka realna

Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęło second life. Wirtualne MPW potwierdza po raz kolejny, że jest to najlepsza placówka w kraju. Tym bardziej boleć / dziwić / irytować (niepotrzebne skreślić) muszą wszelkie wpadki.

Zajrzy mniej uświadomiony osobnik do zakładki 'Sylwetki uczestników' z nadzieją, że pozna biogramy powstańców. Owszem, znajdzie je tam. Ale także uczestnika, nazywającego się Erich von dem Bach. Albo Wanda Wasilewska, albo Hilary Minc, albo... Jakub Berman. Obecność Mordechaja Anielewicza i Marka Edelmana dziwi nie mniej.

Mam nadzieję, że twórcy wirtualnego Muzem zrobią porządek z tym skrótem myślowym.

 

P.S. Błąd naprawiony. Ale teraz już nie sposób znaleźć biogramów  postaci historycznych. Zamienił stryjek...

Odblaskowa ohyda

Krakowskie przedmieście

Trakt Królewski. Serce Miasta. Restaurator z wrażliwością estetyczną na poziomie pantofelka. Żenada.

wtorek, 22 kwietnia 2008
Nieodwołalnie
wiosna ach to ty
sobota, 19 kwietnia 2008
Ordnung muß sein

ruiny getta

 

"Z ogólnej liczby 56 065 ujętych Żydów zgładzono w toku samej Wielkiej Akcji w b. żyd. dzielnicy mieszkaniowej około 7000. Przez odtransportowanie do T II zlikwidowano 6929 Żydów, tak że łącznie 13 929 Żydów zostało zlikwidowanych. Poza liczbą 56 065 zginęło prawdopodobnie 5-6 tys. Żydów na skutek akcji wysadzania w powietrze i pożarów. Zniszczono 631 budynków.

Zdobycz: 7 polskich karabinów, 1 karabin ros., 1 karabin niemiecki, 59 pistoletów różnego kalibru, kilkaset ręcznych granatów, między innymi polskie i własnego wyrobu, kilkaset butelek zapalających, własnego wyrobu ładunki wybuchowe, maszyny piekielne z lontami. Wielkie ilości materiału wybuchowego, amunicja do broni różnego kalibru, w tym także amunicja do karabinów maszynowych. Co do zdobywania broni, to należy uwzględnić, że w większości wypadków nie można było broni zabrać, gdyż bandyci i Żydzi, przed wzięciem ich do niewoli, wyrzucali posiadaną broń do trudnych do ustalenia i wykrycia schowków i dziur. Zabranie było również niemożliwe ze względu na zadymianie bunkrów przez naszych żołnierzy. Wobec tego, że bunkry trzeba było niezwłocznie wysadzać, późniejsze zbieranie broni nie wchodziło w rachubę. Zdobyte granaty ręczne, amunicja wybuchowa i butelki zapalające były natychmiast przez nas używane do zwalczania bandytów.

Prócz tego zdobyto: 1240 starych kurtek mundurowych [część ze wstążkami orderowymi do Żelaznego Krzyża oraz Medalu Wschodniego], 600 starych spodni, części ekwipunku i niemieckie hełmy stalowe, 108 koni, z czego 4 jeszcze w byłym getcie [wóz na zwłoki].

Do dnia 23.5.43 r. naliczono: 4,4 milionów złotych, prócz tego około 5-6 milionów złotych nie przeliczonych, wielką ilość dewiz, między innymi 14 300 dolarów w banknotach i 9 200 dolarów w złocie, prócz tego kosztowności [obrączki, łańcuszki, zegarki itp.] w wielkich ilościach.

Z wyjątkiem 8 budynków [kwatery dla policji, szpital, kwatery przewidziane dla straży fabrycznej] byłe getto zostało zupełnie zburzone. To, czego nie wysadzono w powietrze, pozostało tylko jako wypalone mury. Z pozostałych jednak ruin można wykorzystać w nieprzebranej ilości cegłę i złom."

Jürgen Stroop w raporcie do SS-Obergruppenführera Krügera

wtorek, 15 kwietnia 2008
Widziane z prawego brzegu
syrenka warszawska
czwartek, 10 kwietnia 2008
Optymista!
szanuj zieleń
poniedziałek, 07 kwietnia 2008
Zielona, czarna, betonowa
okólnik